Net ir tada, kai savo minčių mes neišreiškiame žodžiais, vis tik didžioji dalis žmonių parodo ką jaučia ar galvoja kitu būdu – neverbaline kalba. Siunčiamos žinutės per žmogaus kūno judesius, veido mimikas ir balso toną, apibendrintai vadinamos kūno kalba.
Mes nuolat bendraujame su daug žmonių ir kiekvienam iš jų mes norime palikti įspūdį apie save arba kuo geriau suprasti savo pašnekovą. Kalbančiojo žodžiai yra tik maža dalis jo pastangų. Balso aukštis ir tonas, tariamo žodžio greitis ir ritmas ar pauzės tarp tų žodžių, gali išreikšti daugiau nei tai, kas perduodama vien žodžiais. Be to, gestai, laikysena, poza ir išraiškos parodo daugybę subtilių signalų. Šie neverbaliniai elementai, klausytojui gali pateikti svarbius kalbančiojo minčių ir jausmų signalus ir tokiu būdu pagrįsti arba paneigti kalbančiojo žodžius.
Kūno kalba yra gyvybiškai svarbi bendravimo forma, tačiau dažniausiai savo kūno kalbos rodymas ar kitų skaitymas vyksta nesąmoningai.
„Kai mes esame nepatenkinti arba nepritariame – dažnai suspaudžiame lūpas arba kai kažko nemėgstame – suraukiame nosį.“,- aiškina buvęs FBI agentas Joe Navarro.
Pasak jo, tai, kaip mes rengiamės, kaip mes judame – turi reikšmę ir pasitelkus į pagalbą žinias apie kūno kalbą, mes galime sužinoti, kas vyksta kito žmogaus galvoje, ką jis galvoja ir kaip jaučiasi. Daugiau jo pateikiamų pavyzdžių paaiškinimus, video formatu, galite rasti žemiau.
Vykusiame lrt.lt interviu, Vilniaus universiteto dėstytoja doc. Dr. Marija Stonkienė, kūno kalbos tyrinėtoja, teigia:
„Nėra nieko blogo, jei kūnas išduoda, kad žmogus šiek tiek savimi nepasitiki, tampa susidomėjęs arba nuobodžiauja.“
Jos nuomone, mes instinktyviai reaguojame į tam tikrą situacija ir negalvodami pasielgiame vienaip ar kitaip. Tai esame perėmę iš gamtos ir mes turime šias reakcijas atskirti, suprasti. Norint gerai „iškoduoti“ kitą žmogų, turėtume jį visų pirma pažinti ir tik tada gebėsime analizuoti jo kūno kalbą.
„Yra žmonių, kurie specializuojasi kūno kalbos skaityme. Dažniausiai tokie specialistai veikia derybų grupėse, stebi valdžios žmones. Tai ypač populiaru JAV, pavyzdžiui, kai vyksta prezidentų debatai.“-, pasakoja M. Stonkienė.
Taip pat ji pamini, kad yra skirtumas tarp vyrų/moterų, kartų kūno kalbos. Jos nuomone yra svarbu domėtis kūno kalba, nes dažnai kūnas suteikia daug informacijos apie žmogų.
Remiantis knyga „Komunikacinė kompetencija“, kurią parašė B. Grebliauskienė ir N. Večkienė (Vilnius, 2004), noriu išskirti teigiamos ir neigiamos kūno kalbos bruožus.
Teigiama kūno kalba:
- Pagarbus žvilgsnis,
- akių kontaktas,
- nuleistos rankos,
- atviri delnai,
- kojos pečių plotyje,
- pakelta galva,
- ranka prie smakro,
- pasvirimas į priekį,
- linktelėjimas galva,
- rankų trynimas prieš save.
Neigiama kūno kalba:
- Žvilgsnis žemyn,
- žvilgsnis į šalį,
- nosies, burnos ir kaklo lietimas,
- rodymas pirštu,
- suspausti kumščiai,
- sukryžiuotos rankos,
- rankos įremtos į šonus,
- rankos sukryžiuotos ant krūtinės,
- rankos už nugaros,
- žingsnis atgal.
Nepamirškime, kad labai svarbu atsižvelgti ir į esamą situaciją, aplinką ir kitus veiksnius, nes konkretus neverbalinis ženklas gali kažką reikšti arba nereikšti nieko. Pavyzdžiui, žiemą pamatę ant suoliuko sėdintį žmogų, kuris tvirtai sukryžiavęs rankas ant krūtinės, mes suprantame, kad jam šalta. Tačiau, jeigu tokioje pozoje šis žmogus sėdėtų prie derybų stalo, tai galėtume teigti, kad jis yra pasiruošęs gynybai arba taip išreiškia neigiamą požiūrį į esamą situaciją. Taigi, norint veiksmingai ir įtikinamai reikšti mūsų žodinę komunikaciją pristatymuose, darbo pokalbyje, viešame kalbėjime ar asmeniniame bendravime – būtina papildyti mūsų žodžius tinkamu tonu ir balsu bei atitinkama kūno kalba.