,, Viešo kalbėjimo baimė yra pirmoji. Antroji yra mirtis. Mirtis yra antra? Ar tai skamba teisingai? Paprastam žmogui, tai reiškia, kad jei einate į laidotuves, jums ramiau gulėti karste, nei atlikti pamaldas. “
– Jerry Seinfeld.
Daugeliui iš mūsų tam tikru gyvenimo momentu reikės atsistoti ir kalbėti priešais žmonių grupę, tačiau taip pat daugeliui žmonių viena didžiausių jų baimių yra būtent viešasis kalbėjimas. Jei susijaudinate kalbėdami prieš dideles grupes, žinokite, kad esate tokie ne vieni. Nacionalinių psichinės sveikatos institutų duomenimis, 75 proc. žmonių viešo kalbėjimo baimę laiko pirmąja, o mirtį antrąja. Kai kuriems žmonėms tai reiškia baimę kalbėti didelėms grupėms. Kitiems tai reiškia kalbėjimą net su vienu asmeniu, jei tas asmuo turi galią jus įvertinti, pavyzdžiui, kaip vadovas, pašnekovas ar profesorius, darantis egzaminą žodžiu.
Psichologai mūsų viešo kalbėjimo fobiją priskiria prie mūsų baimės būti atstumtiems iš grupės, kas prieš tūkstančius metų būtų reiškę – neišvengiamą mirtį. Tačiau pasiruošę ir atlikę praktiką, kiekvienas iš mūsų galime įveikti savo baimę, sukurti pasitikėjimą savimi ir pasakyti įsimenamas kalbas – ar žinote kodėl? Dėl vieno paprasto, bet visiems puikiai žinomo fakto: net patys geriausi profesionalūs pranešėjai jaučia didelę viešojo kalbėjimo baimę, bijoti yra gerai, nes tai yra neišvengiama, tačiau būtina kontroliuoti baimės lygį. Kai kurie žmonės nerimauja, nes nėra pasirengę. Pasiruošimas yra būtinas, tačiau nepaisant net tvirto pasiruošimo, daugelis žmonių bijo kalbėti viešai. Sally Hogshead, „New York Times“ bestselerių autorė: „Vienas pagrindinių žavių pranašumų principų yra tas, kad norint efektyviai kalbėti, reikia suprasti, kaip pasaulis tave mato. Jei skirsite laiko savo unikaliems skirtumams nustatyti – bendravimo bruožams, kuriuos natūraliai naudojate norėdami atkreipti dėmesį, jūsų auditorija bus sužavėta, o jūs būsite labiau pasitikintys savimi ir įsimintini. “
Kai kuriems žmonėms viešo kalbėjimo baimės šaknys yra paslėptos jų praeityje. Pavyzdžiui baimė gali kilti iš patirties, kai mes kažkada buvome sugėdinti ar išjuokti ar net priblokšti dėmesio, kuris turėjo būti teigiamas. Tai galėjo būti „spektaklio“ situacija, bet lygiai taip pat lengvai galėjo būti įvykis, kuris atrodo nesusijęs, pavyzdžiui, kaip mes buvome giriami ar taisomi namuose ar mokykloje. Kitiems tai reiškia, kad jų viešo kalbėjimo baimės priežastis yra koncertas suaugusiesiems, kuriame ne viskas klostėsi taip kaip buvo numatyta. Todėl, kai vėl koncertuojame, nerimą keliantys prisiminimai vėl ima mus persekioti. Jie sukelia tokias mintis, kaip „Aš einu į tai“, „Aš čia nepriklausau“, „O kas, jei jie man nepatinka?“ ir taip toliau. Bet kokiu atveju, mūsų smegenų daliai, atsakingai už išgyvenimą situacija atrodo pavojinga. Tokiose situacijose mūsų kūnai ruošiasi kovoti, bėgti ar užšalti, o tai reiškia fizinę įtampą, drebulį, padidėjusį kraujospūdį, greitą širdies plakimą, prakaitavimą ir pamiršimą, ką ketinome pasakyti, nes vos tik pajudėjus – baimės ciklas susiformuoja pats. Marcusas Buckinghamas, motyvacinis pranešėjas ir verslo konsultantas teigė: „Geriausias patarimas kalbėti yra geriausias kalbėjimo patarimas, kurį esu girdėjęs – iš Martino Lutherio Kingo: Kai tu kalbi, svarbiausia yra tavo kilimas ir nusileidimas. Jūs jau turite žinoti, kaip jūs paleidžiate auditoriją į savo svajonę, o tada nusileiskite, sugrąžindami sapną jiems atgal. Bet nuo pakilimo iki tūpimo galite skristi lyg be proto. “
Apart begalės kylančių klausimų, labai svarbu žinoti atsakymą į pagrindinį klausimą – Kas yra viešas kalbėjimas? Iš esmės tai yra pristatymas, kuris tiesiogiai pateikiamas prieš auditoriją. Viešosios kalbos gali apimti labai įvairias temas. Kalbos tikslas gali būti ugdymas, linksminimas ar bandymas paveikti klausytojus. Mūsų šiuolaikiniame pasaulyje, gebėjimas pristatyti auditorijai yra esminis įgūdis. O žmogui baigusiam studijas ar ieškančiam darbo, tai tikrai puikus įgūdis, nes nesvarbu, kokį karjeros kelią be pasirinktų, labai tikėtina, kad tam tikru metu savo karjeroje susidurs su viešu kalbėjimu.
Visų pirma, šis įgūdis gali padėti padaryti įspūdį darbdaviams ir pagerinti darbo perspektyvas, bei įsidarbinimo galimybes, o darbo vietos užtikrinimui, bus daugybė aplinkybių, kai geri viešojo kalbėjimo įgūdžiai padės kilti karjeros laiptais. Gali tekti kalbėti apie savo organizaciją konferencijoje, kalbėtis su klientų grupe internetiniame susitikime, tarti kalbą priėmus apdovanojimą, pristatyti komandą naujiems darbuotojams ar vesti virtualius apmokymus. Todėl spontaniškai kilus klausimui ,,Kodėl verta tai daryti?‘‘reikia prisiminti, kad viešas kalbėjimas yra baisus, nes žmonėms yra svarbu. Net žmonėms, kuriems jūsų kalba bus neįdomi, tai vistiek turės reikšmės. Kai kalbi su žmonių grupe, natūralu, kad nori priklausyti. Kalbėjimas yra puikus būdas pajausti ryšį su klausytoju. Tai priklausymo būdas. Geriausiu atveju, kalbėjimas auditorijoms padeda mums pasitikėti savo jėgomis.
Šaltiniai:
http://www.rowanmanahan.com/fear-of-public-speaking
https://www.thebalancecareers.com/public-speaking-skills-with-examples-2059697