Darbuotojų perdegimas tampa viso pasaulio įmonių problema. Ir jei tikėti tendencijomis, perdegusių darbuotojų skaičiai stipriai kils, jei nebus laiku imamasi priemonių šią problemą atpažinti ir spręsti.
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) perdegimą apibrėžia kaip „gyvybinio išsekimo būseną“, kuri yra tik perdegimo ledkalnio viršūnė. 2020 m. gegužę 41 procentas SHRM (Society for Human Resource Management )apklausoje dalyvavusių darbuotojų buvo perdegę dėl streso, patiriamo dirbant COVID-19 pandemijos metu, palyginti su panašiu tyrimu, kuris anksčiau, prieš kelis mėnesius buvo atliktas, rezultatai parodė, kad maždaug 23 procentai darbuotojų perdegė. Tad 18 procentų šuolis per kelis mėnesius indikuoja apie didelę problemą.
Darbuotojų perdegimo atvejų padaugėjo tiek, kad (PSO), tai oficialiai pripažino profesiniu reiškiniu. Tiesą sakant, PSO įtraukė jį į 11-ąją Tarptautinės ligų klasifikacijos peržiūrą. Perdegimas apibūdinamas, kaip „sindromas, sukeltas lėtinio streso darbo vietoje, kuris nebuvo sėkmingai valdomas“.
Perdegimo darbe etapai:
- Prievarta įrodinėjimas kas esi;
- Didinamas darbo krūvis;
- Asmeninių poreikių nepaisymas;
- Konfliktų iššaukimas;
- Vertybių peržiūra (dirbate neįsijungdami į kitas veiklas);
- Atsirandančių problemų neigimas;
- Užsisklendimas (bandymas save išgydyti);
- Neįprasti elgesio pokyčiai;
- Nusiasmeninimas (nesugebėjimas susikalbėti su kitais)
- Vidinė tuštuma;
- Depresija;
- Perdegimo sindromas;
Kaip ir bet kuri kita liga, sėkmingo perdegimo valdymo gudrybė yra pastebėti ankstyvus simptomus ir nedelsiant pradėti juos gydyti. Perdegimas nėra vienos nakties reiškinys.
Oficialus perdegimo apibrėžimas apima tris pagrindinius kriterijus. Tačiau ankstyvieji perdegimo požymiai gali būti subtilūs ir skirtingiems žmonėms atrodyti skirtingai.
Keletas lengvai nepaisomų ankstyvų perdegimo požymių:
- Energijos arba išsekimo jausmas“ gali atrodyti kaip išsekimo jausmas, nesvarbu, kiek miegate, nesugebate atsipalaiduoti, miego įpročių pokyčiai, kūno skausmai, dažnesnis pykinimas, valgymo sutrikimas, apetito jausmas ir motyvacijos stoka.
- „Padidėjęs protinis atstumas nuo darbo“ – gali pasireikšti kaip vangumas, irzlumas, darbų vilkinimas, užmaršumas, susikaupimo trūkumas, vėlavimas atvykti ar anksti išeiti iš darbo, cinizmas ir sunkumai atliekant užduotis.
- „Sumažėjęs profesinis efektyvumas“ – gali pasireikšti kaip nenoras bendrauti su kolegomis, vėlavimas atlikti svarbias užduotis, prarasta motyvacija tobulėti, ar prisiimti naujus projektus, dažnas pasimetimo ar atitrūkimo jausmas susitikimuose.
5 perdegimo etapai
Atlikti perdegimo darbo vietoje tyrimai, Winona valstijos universitete dar labiau supaprastina perdegimo fenomeną į penkis etapus:
- Medaus mėnesio etapas. Esate sužavėtas savo atliekamu darbu ir tuo, kaip jį atliekate. Jaučiatės kūrybingi, energingi ir pagyvėję. Jūs neprieštaraujate praleisti pietus ar dirbti vėlai, nes jus labai jaudinasi dėl naujos veiklos. Deja, medaus mėnesio fazė naujame darbe retai trunka amžinai. Čia pradedame kurti modelius, nuo kurių vėlesniame etape tampa sunku pabėgti. Šį etapą galime palaikyti tik laikydamiesi sveikų įpročių.
- Balansavimas. Viskas gerai, bet darbas prarado savo blizgesį. Turite gerų ir blogų dienų. Galite pastebėti, kad net jei galite išlaikyti savo našumą darbe, jums reikės daugiau pastangų. Galbūt pradėsite pamiršti dalykus arba negalėsite užmigti dėl prasidėjusio streso.
- Lėtinio streso simptomai. Daugiau dienų jaučiatės įtemptas ir neramus. Kai žmonės jūsų prašo – namuose ar kitur – jaučiate pasipiktinimą. Galite būti išsekę, apatiški arba pasikliaujate kofeinu, kad išgyventumėte dieną. Galite jaustis prislėgti, ciniški ar abejoti, kad viskas gali pasikeisti.
- Perdegimas. Pradedate jausti psichinius, emocinius ir fizinius perdegimo simptomus. Galite pradėti praleisti darbą, atidėlioti ar praleisti terminus. Jūs galvojate apie pasitraukimą, pabėgimą – bet ką, kad išsisuktumėte iš savo padėties.
- Pasimetimas/ susipynimas. Sąvoka „pasimetimas“ reiškia, kad perdegimas tapo jūsų nauju numatytuoju nustatymu. Galbūt negalėsite prisiminti laiko, kai taip jautėtės. Šiuo metu jums gali būti diagnozuotas nerimas ar depresija, prieš atpažįstant perdegimą kaip pagrindinę priežastį.
Perdegimo priežastys
Paprastai perdegimą sunku priskirti tik vienai priežasčiai. Sunkią darbo aplinką gali apsunkinti gyvenimo būdo veiksniai arba asmenybės bruožai. Pagal apibrėžimą perdegimas yra darbo vietos reiškinys, tai gali įtakoti gyvenimo būdas ar asmenybės bruožai:
- Polinkis į perfekcionizmą arba A tipo asmenybę;
- Būti pernelyg konkurencingam arba lyginti save su kitais;
- Sunku prašyti pagalbos ar paramos;
- Nesugebėjimas nustatyti darbo užduočių prioritetų ir atitinkamai pritaikyti pastangų;
- Susipažinimas su savo darbu kaip svarbiausia jūsų dalimi;
- Gyvenimo būdo veiksniai;
- Staigus savęs ar mylimo žmogaus susirgimas;
- Tarnauja kaip pagrindinis šeimos nario prižiūrėtojas;
- Dirba du ir daugiau darbų;
- Laiko trūkumas arba įsitraukimas į veiklą ne darbo metu.
-
-
Perdegimas yra darbovietės reiškinys, tačiau perdegimo pasekmės gali pakenkti jūsų asmeniniam ir namų darnai. Jei jau esate buvę perdegimo etape, žinote, kad perdegimas gali būti rimtas ir sekinantis. Nenuvertinkite, kokį poveikį tai gali turėti jūsų asmeniniam gyvenimui.
Jūsų gerovė yra svarbiausia ir jums būtina įvertinti tai kai prioritetą numerį vienas. Gyvenkite taip, kad jūsų sveikata būtų prioritetas, supraskite savo vaidmenį perdegimo etape ir paprašykite pagalbos, jei jums jos reikia.
Pranešimas parengtas pagal:
Kaip tvarkytis su perdegimo jausmu ir kaip neperdegti?
Perdegimo etapai, pagal Winona valstijos universiteto tyrimą.
Darbuotojų perdegimas sveikatos sektoriuje/ Burnout in Healthcare Workers: The Elephant in the Room.
Perdegimo požymiai darbe – ir ką reiktų daryti/ Signs of burnout at work — and what to do about it.
PSO 11-oji Tarptautinės ligų klasifikacijos peržiūra.