• Pamiršai slaptažodį?

Ar bandymai susisiekti su nežemiškuoju intelektu yra komunikacija?

Ryšio užmezgimas. Aut. Milda Sereičikaitė

Tarpusavyje komunikuojame kasdien – tiek verbališkai (tai informacijos perdavimas žodžiais žodžiu ir raštu), tiek neverbališkai (apima veido išraišką, gestus, balso garsumą ar toną, kūno kalbą). Tai yra mums priimtinos priemonės bendrauti tarpusavyje. Tačiau, dalis mokslininkų teigia, jog visatoje nesame vieni. Kaip su nežemiškuoju intelektu bandyta komunikuoti, ir ar verta komunikuoti, jei negauname grįžtamojo ryšio?

Komunikacija su nežemišku intelektu – nežemiško intelekto paieškos atšaka, kurios tikslas – sukurti ir iššifruoti tarpžvaigždinius pranešimus, kuriuos teoriškai galėtų suprasti kita technologinė civilizacija.

XIX amžiaus pradžioje austrų astronomas Josephas Johannas Von Littrowas siūlė Sacharos dykumoje kasti didžiuliais geometriniais raštais suformuotas tranšėjas, užpildyti jas žibalu ir uždegti. Idėja buvo nusiųsti aiškią žinią svetimoms civilizacijoms, gyvenančioms kitose Saulės sistemos vietose – „Mes esame čia“.

Tačiau, komunikacijos pradžia buvo 1962 metai, kuomet sovietų mokslininkai nukreipė radijo siųstuvą į Venerą. Šį pirmąjį tokio pobūdžio pranešimą sudarė trys žodžiai: Mir (rusiškai „taika“ arba „pasaulis“), Leninas ir SSRS (Sovietų Sąjungos pavadinimo kirilica lotyniškos abėcėlės santrumpa). Tai buvo pirmoji radijo laida žmonijos istorijoje, skirta nežemiškoms civilizacijoms. Pasak 2018 m. žurnale „International Journal of Astrobiology“ paskelbto straipsnio, ši žinutė buvo laikoma daugiausia simboline.

Kitas bandymas susisiekti buvo daug ambicingesnis – 1974 m. mokslininkų komanda, įskaitant astronomus Franką Drake’ą ir Carlą Saganą pasirinko žvaigdžių spiečių M13 kaip taikinį vienam iš pirmųjų radijo pranešimų, kuris buvo išsiųstas dideliu „Arecibo“ observatorijos radijo teleskopu. Dvejetainiu kodu atsiųstame paveikslėlyje buvo pavaizduota žmogaus lazda, dvigubos spiralės DNR struktūra, anglies atomo modelis ir teleskopo diagrama.

Arecibo žinutė. Aut. nežinomas

„Arecibo žinutėje matematikos ir mokslo kalba bandyta pateikti vaizdą apie tai, kas mes esame kaip žmonės“, – „Live Science“ mokslo naujienų svetainei komentavo psichologas Douglasas Vakochas, tarptautinės nežemiškos gyvybės paieškų organizacijos „Messaging Extraterrestrial Intelligence“ (METI) prezidentas.

3 metai po „Arecibo“ žinutės išsiuntimo, siekiant ištirti mūsų Saulės sistemos ir tarpžvaigždinės erdvės tolius bei siųsti užkoduotus pranešimus potencialioms ateivių civilizacijoms 1977 m. buvo paleisti erdvėlaiviai „Voyager 1“ ir „Voyager 2“. Kiekvienas jų iki šiol neša „Aukso plokštelę“, kurioje įrašyta muzika, aplinkos garsai iš Žemės ir 116 mūsų planetos ir Saulės sistemos vaizdų.

Image of Voyager. Aut. nežinomas

„Tai buvo tiesiog gražus ir poetiškas, mielas, drąsus bandymas, kuris iš tikrųjų apibendrino geriausius iš mūsų, net jei tai ir beprasmiška iš tikrųjų bendraujant“, – „Live Science“ pasakojo mokslų daktarė, anglų kalbos katedros docentė ir „Bowling Green“ valstybinio universiteto lingvistikos krypties koordinatorė Sheri Wells-Jensen.

Grįžtamasis ryšys yra paskutinė komunikacijos proceso grandinės grandis. Gavėjas, gavęs pranešimą, tam tikru būdu atsako ir tą atsakymą signalizuoja siuntėjui. Signalas gali būti žodinio komentaro, ilgo atodūsio, rašytinės žinutės, šypsenos ar kitokio veiksmo forma.

„Net atsakymo trūkumas tam tikra prasme yra atsako forma“ Bovee ir Thill, 1992 m.

Kalbant apie komunikaciją su vadinamuoju „nežemišku intelektu“, negalime įvertinti ar ji yra efektyvi, nes negauname grįžtamoji ryšio. “Grįžtamasis ryšys – pagrindinis komunikacijos proceso elementas”, teigia Till Bovee, nes “jis suteikia galimybę įvertinti savo žinios efektyvumą”. Pavyzdžiui, kalbant apie „Arecibo“ žinutę – M13 žvaigdžių spiečius yra maždaug už 25 000 šviesmečių, todėl atsakymo negalima tikėtis 50 000 metų. Tad kyla klausimas, ar grįžtamojo ryšio nėra, ar jis kol kas nepasiekė mūsų?

Laukimas. Aut. Milda Sereičikaitė

Ekspertai sutinka, kad tikimybė, kad bet kuris iš šių bandymų pasieks svetimas civilizacijas, yra maža. Šis rezultatas, žinoma, priklauso nuo to, ar mūsų žvaigždžių sistemoje yra neatpažintos gyvybės. Tačiau tai nereiškia, kad visos šios žinutės yra beprasmės.

„Mes ieškome. Kodėl jie neieškotų? Ir jei mūsų pranešimai šioms hipotetinėms būtybėms yra nesuprantami? Viskas gerai. Manau, kad svarbiausias dalykas, kurį mes kada nors pasakėme, yra tai, kad mes egzistuojame“ – Sheri Wells-Jensen

Tekstas parengtas pagal:

 1. ,,About: Morse Message (1962)“
 2. ,,Oh, if I could talk to the aliens“
 3. ,,Communication Process“ 
 4. ,,Communication with Extraterrestrial Intelligence“ 
 5. ,,Researchers Made a New Message for Extraterrestrials“
 6. „The Science of Aliens, Part 5: How Would They Communicate?“
 7. „Communication with extraterrestrial inteligence“
Autorius
Milda Sereičikaitė
Žiūrėti visas naujienas
Palikti komentarą

Autorius Milda Sereičikaitė
KOMUNIKACIJA kitaip

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Inverted widget

Turn on the „Inverted background“ option for any widget, to get an alternative styling like this.

Accent widget

Turn on the „Accent background“ option for any widget, to get an alternative styling like this.

Elena Baranauskaite

Advertisement

Small ads

Flickr

 • Oscars
 • Aida
 • back duo
 • trio xxi
 • decisive
 • boyau
 • Jerusalem's chimera
 • Jorg
 • Ulli

ThemeForest